Masonry 3 columns

Başak Kurt

Başak Kurt, 2013-2018 yılları arasında TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’nde keman, solfej, müzik tarihi ve oda müziği eğitimi aldıktan sonra mezun olmuştur. Okulda bulunduğu yıllar içerisinde Başak, okulumuz G&S Pekinel Çok Sesli Korosu’nda, acapella grubumuz olan D’acca’da, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Gençlik Korosu’nda ve Boğaziçi Gençlik Korosu’nda koristlik yapmış, pek çok kez sahne almıştır. Şu an Koç Üniversitesi’nde Psikoloji ve Ekonomi bölümlerinde okuyan Başak, müzikle ilgilenmeye üniversitede hayatında da devam etmekte olup, 2018 yılından beri Koç Üniversitesi Orkestrası’nda keman çalmaya ve Koç Üniversitesi Müzikal Kulübü’nde sahne almaya devam etmektedir.

“Müzik Bölümüne girmek benim için zorlu ancak bir o kadar da ödüllendirici bir deneyim oldu. Çok değerli ve başarılı hocalarımın her birinde farklı şeyler öğrendim müzik ve müziği anlamak adına. Çok az bir müzik deneyimi ile geldiğim okulumuzdan çıkarken birçok konserde sahne almış, Güher ve Süher Pekinel Hanımlar başta olmak üzere birçok değerli müzisyen ile çalışmış olarak ayrıldım. Bunun yanında müzik bölümü hiç bilmediğim bir yanımı da ortaya çıkarmamı sağladı, şarkı söylemek. Müzik Bölümü, hayatımda kendimi geliştirmem açısından elime geçen en güzel ve önemli fırsatlardan biriydi benim için. Böyle güzel bir ailenin parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum.”

Yavuz Kaklıkkaya

2014-2019 yılları arasında Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’nde obua ana dalında eğitim almış olan Yavuz Kaklıkkaya, aynı zamanda GSP Korosu’nda aynı yıllar arasında aktif rol almıştır. Kendisi şu an New York Üniversitesi’nde ekonomi ve bilgisayar bilimi eğitimine devam etmekte ve New York Üniversitesi korosunda görev almaktadır. Obuanın yanında müziğin farklı dallarında da kendini geliştirmeyi hedefleyen Yavuz, lise döneminde okul içinde birçok kez sahne almış, Tevitöl ve GSP Müzik Bölümü öğrencileri ile katıldığı Pera Uluslararası Korolar Festivali, Fizy Müzik Yarışması ve Okan Üniversitesi Müzik Yarışması’nda dereceler almıştır. Pandemi döneminde çeşitli internet yarışmalarında yaratıcı müzik çalışmalarıyla başarı gösteren Yavuz, yakın zamanda katıldığı Sala Müzik Yarışması’nda finale kalmıştır.

Veysel Güney Yılmaz

2015-2020 yılları arasında TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’nde obua ana dalında eğitim almış olan Veysel Güney Yılmaz, aynı zamanda GSP Korosu’nda 2016-2020 yılları arasında aktif rol almıştır.
Bunun yanında Veysel, 2016-2020 yılları arasında Boğaziçi Gençlik Korosu’nda da Tenor olarak yer almıştır. Bu sırada Boğaziçi Caz Korosu ailesindeki MAGMA Filarmoni Korosu gibi diğer korolar ile beraber Gürer Aykal şefliğindeki “Borusan Filarmoni Orkestrası”, “Mor ve Ötesi Canlı Senfonik”, “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban in Concert” gibi projelerde yer almıştır.
2019 senesinde Boğaziçi Gençlik Korosu ile beraber Ohrid Korolar Festivali’ne katılmış, “1st Prize in Youth Choirs Competition”, “Best Stage Performance” ve “Grand Prix Award” ödüllerine layık görülen koro kadrosunda yer almış ve solo söylemiştir.
2020 yılında TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’nden mezun olan Veysel, Gettysburg College’da bilgisayar mühendisliği ve Sunderman Konservatuarı’nda obua eğitimi almaya hak kazanmıştır.

Selin Kolsuz

2014-2019 yılları arasında Güher Süher Pekinel Müzik Bölümünde flüt ana dalında eğitim almış olan Selin Kolsuz, şu an Koç Üniversitesinde tıp eğitimine devam etmektedir. Kendisi, 2019 yılından beri Koç Üniversitesi Orkestrasının üyesidir. 2015-2016 yılları arasında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Gençlik Korosunda da görev almıştır. 2014 yılında başladığı müzik hayatına üniversitede de devam etmektedir.
“Küçük yaşlarımdan beri müzikle ilgilenmeyi çok istemiştim. Lise yıllarıma kadar, yıllardır süren bu tutkumu aktiviteye çevirme imkanım hiç olmamıştı. Lisede Güher-Süher Pekinel Müzik Bölümü sayesinde yıllardır öğrenmek istediğim enstrümanı, ülkedeki en yetenekli ve en başarılı hocalardan öğrenme fırsatını yakaladım. Her ne kadar o yıllarda bütün o derslere katılmak, saatlerce orkestra provaları yapmak, müzik teorisi ve müzik tarihi dersleri almak zor gelmiş olsa da üniversiteye geçtiğim andan beri bu tatlı telaşı çok özlüyorum. Geçmişe dönüp baktığım zaman “keşke” demektense hep “iyi ki” diyorum. O zamanlar zor gelse de, iyi ki böyle bir kurumda eğitim almış, böyle bir güzel departmanın parçası olmuşum. İyi ki böyle yetenekli, başarılı insanlarla tanışmışım ve iyi ki hem öğretmenlerimle hem de arkadaşlarımla asla unutamayacağım çok güzel anılar biriktirmişim. Bana bu imkanı sağladıkları için başta TEV ve TEVİTÖL olmak üzere, kendisinden ders aldığım almadığım Güher-Süher Pekinel Müzik Bölümündeki öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. “

Egemen Kesikli

Egemen Kesikli (d. 1989), eserleri Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avusturya, Yunanistan ve Türkiye’de, aralarında Duluth Superior Senfoni Orkestrası, Kitchener Waterloo Senfoni Orkestrası, the DissonArt Ensemble, Luna Nova Music Ensemble, UT New Music Ensemble, St. Olaf Band ve dünyaca ünlü tap dansçısı Max Pollak’ın bulunduğu birçok topluluk ve solist tarafından seslendirilen bir genç bestecidir.2008 yılında TEVİTÖL’den (Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi) mezun olan Egemen, dünyaca ünlü piyanist ikilisi Sn. Güher & Süher Pekinel’in manevi ve maddi desteğiyle ABD’de, Minnesota eyaletinde bulunan St. Olaf College’da lisans eğitimine başlamış ve öğreniminin üçüncü senesinde Viyana’ya giderek ileri formal analiz ve orkestra şefliği çalışmalarını burada sürdürmüştür.

Ardından ABD’ye dönerek Müzik Teorisi ve Kompozisyon diplomasını Müzikte Üstün Başarı belgesiyle alan Egemen, yüksek lisansını da Türk Eğtim Vakfı’nın desteğiyle Texas Üniversitesi – Austin’de tamamlamıştır. Egemen halen Colorado Üniversitesi Boulder’da kompozisyon alanında doktora çalışmalarını tam burslu olarak sürdürmektedir.

Egemen Kesikli bugüne kadar, Özkan Manav, Mete Sakpınar, Timothy Mahr, Yevgeniy Sharlat ve Donald Grantham gibi birçok besteciyle konser müziği besteciliği; Justin Merritt ve Bruce Pennycook ile film müziği ve ses tasarımı çalışmıştır. Ayrıca, Don Freund ve Frank Ticheli gibi günümüzün önemli besteci ve eğitimcileriyle kompozisyon masterclasslarına katılmıştır.

Egemen, besteciliğin yanı sıra enstrümantal ve koral şeflik çalışmalarını da aktif olarak sürdürmektedir. Steven Amundson, Timothy Mahr, Wolfgang Harrer, ve Robert Carnochan’la orkestra şefliği, Christopher Aspaas ve Anton Armstrong’la koral şeflik çalışmış olan Egemen, Minnesota Viking Chorus’un asistan şefliğini 2011’de devralmış ve başta 2011 Amerikan Koro Şefleri Derneği Konferansı ve 8. Minnesota Üniversiteler Arası Korolar Festivali olmak üzere birçok venüde koroyu yönetmiştir.

Halen Grammy Ödülü adayı besteci ve piyanist Carter Pann ile bestecilik çalışmalarını sürdürmekte olan Egemen Kesikli, bir ASCAP (Amerikan Besteci ve Yayıncılar Birliği) üyesidir.

www.egemenkesikli.com

www.franklinpiland.com/egemenkesikli

www.facebook.com/egemenkesikli

Ödüllleri

2014 American Composers Orchestra (ACO) Underwood Readings, finalist
2014 ASCAP Morton Gould Genç Besteciler Yarışması, finalist
2013 Lake George Müzik Festivali Beste yarışması, finalist
2013 ASCAP Morton Gould Genç Besteciler Yarışması, finalist
2011  Beethoven Club – Belvedere Oda Müziği Festivali Beste Yarışması, birincilik
2011  8. James & Paula Nelson Genç Besteciler Yarışması, birincilik
2011    Minnesota Üniversiteler Arası Beste Yarışması, Oda Muzigi ve Koral Muzik dalında
birincilik, Solo Enstrumental dalında ikincilik
2011    Minnesota Üniversiteler Arası Beste Yarışması, Yılın Bestecisi Ödülü